Gospodarstwo

Nasza historia

Jesteśmy sadownikami od 3 pokoleń. W 1937 roku Aleksander Krawiec posadził pierwszy sad jabłoniowy w Majdanie Bobowskim w powiecie kraśnickim. Sad założono w rozstawie 8 metrów na 8 metrów i składał się z kilkunastu odmian, z których po zimie 1939 roku zostały odmiany takie jak ‘Grochówka’, ‘Ananas Berżenicki’, ‘Reneta Baumana’, ‘Królowa Renet’ czy ‘Grafsztynek Inflancki’. Po II wojnie światowej w sadzie dosadzono ‘Oliwkę Inflancką’, ‘Kronselską’ i ‘Cesarza Wilhelma’. W tym czasie, Aleksander intensywnie korespondował z Instytutem Sadownictwa w Skierniewicach, skąd pozyskiwał nowe odmiany jabłoni i szczepił je w niewielkiej szkółce. W 1955 roku założył kolejną kwaterę składającą się z ‘Cesarza Wilhelma’, ‘Jonathana’, ‘Koksy Pomarańczowej’, ‘Bancrofta’, ‘Pięknej z Rept’, Pięknej z Barnaku’ i ‘Starkinga’. Sady te dotrwały do zimy stulecia 1986/87, w czasie której ucierpiały w takim stopniu,że należało je zlikwidować.

aleksander.jpg

Fot. Aleksander Krawiec

zygmunt-1969.jpg

Fot. Zygmunt Krawiec (1968r.)

Od lat siedemdziesiątych XX wieku dziedzictwo Aleksandra Krawca było kontynuowane przez jego syna Zygmunta.

Po ukończeniu Wyższej Szkoły Rolniczej w Szczecinie i odbyciu stażu w PGR w Karniewie rozpoczął pracę w Wojewódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. W pierwszych latach pracy jego działania były głównie związane z wdrażaniem uprawy malin w powiecie kraśnickim. Jesienią 1973 r., Zygmunt Krawiec w grupie 12 gospodarstwz Majdanu Bobowskiego, Świdna, Granic wdrażał uprawę malin w powiecie kraśnickim.Był to początek unikalnego w skali kraju lubelskiego zagłębia malinowemu.Po powrocie ze stażu na farmie sadowniczej w Phelps w USA, Zygmunt w latach 80-tych na miejscu sadów jabłoniowych, obok plantacji malin, założył kwatery wiśni i aronii.Za udział w stworzeniu zagłębia malinowego, w 2000 r. Zygmunt Krawiec został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP.

maliny-1976.jpg

Fot. Pierwsze plantacje malin w Majdanie Bobowskim 1976r.

gromada-rolnik-polski.jpg

Fot. Artykuł o początkach lubelskiego zagłębia malinowego z Gromady Rolnik Polski z 1976r.

Od 1993 roku gospodarstwo sadownicze prowadzą i rozwijają Paweł Krawiec wraz z żoną Marcelą. W 1996 roku kamieniem milowym w rozwoju gospodarstwa było rozszerzenie jego areału o powierzchnię w niedalekich Karczmiskach. Na nowo pozyskanych gruntach zaczęły powstawać plantacje maliny, borówki, truskawki, aronii, porzeczki czerwonej i pigwowca japońskiego. Od 2006 roku w gospodarstwie są realizowane badania wdrożeniowe w zakresie nawożenia, ochrony oraz biostymulacji roślin sadowniczych. W ostatnich latach rozpoczęto pracę nad implementacją nowatorskich rozwiązań technologicznych, takich jak uprawa malin pod tunelami. Przełomowym momentem było rozpoczęcie projektu Malinowe Factory, realizowanego od 2015 roku. Dzięki temu, gospodarstwo stało się stałym punktem licznych wizyt studyjnych sadowników z całejPolski, Europy, Azji i obu Ameryk.

Produkcja i jakość

W naszym gospodarstwie obecnie produkujemy owoce maliny, borówki, wiśni, porzeczki czerwonej, aronii oraz pigwowca. Owoce są sprzedawane na rynek deserowy oraz dla przetwórstwa z przeznaczeniem na wysokiej klasy mrożonki. O jakości naszych owoców świadczą certyfikaty jakości przyznawane co roku po przejściu audytów przeprowadzanych przez zewnętrzne firmy. Od 2007r. gospodarstwo posiada certyfikaty jakości GLOBAL GAP grupowe oraz indywidualne dla borówki, maliny oraz pigwowca. W międzyczasie posiadaliśmy również certyfikaty wymagane przez odbiorców naszych owoców,takich jak: Field to Fork oraz TESCO.